Motivy-Tetování­.com

Motivy-tetovani.com | informace o tetování a piercingu, vzory tetování

Tetování jako alternativní zdobení těla

Lidé se snaží ozdobit a vylepšit svůj zevnějšek od dob, kdy se začali seskupovat do nejzákladnějších společenských skupin, aby zaujali své potencionální protějšky a zvýšili tím tak naději na zplození potomka, pokračovatele rodu. Tento základní zvířecí pud – zalíbit se ostatním, nám zůstal až do dnešní doby, ačkoliv získal mnoho nových podob. Spousta lidí se nejrůznějšími ozdobami stylizuje do určitých stylů, které vyjadřují jejich osobnost, některá „vylepšení“ se však mohou někomu jevit až jako přehnaná nebo pobuřující. Velké množství dříve opomíjených nebo společností odsuzovaných ozdob si však v dnešní době začíná nalézat svou oblibu mezi stále větším množstvím lidí.

Tetování se v dřívějších dobách rozmáhalo po celém světě v nejrůznějších kulturách. Nejčastěji bylo vytvářeno za účelem ochrany před všemožnými nemocemi, později si jej nechávali udělat příslušníci stejného kmene. Samotné tetování vzniká nanášením inkoustu pod kůži, kde zaroste a zůstane po něm barevný obrázek. Dnes se k nanášení inkoustu používá nejčastěji elektrický strojek, který celý proces výrazně urychlil a díky němuž není tetování tolik bolestivé.

Černobílé tetování je ze všech tetování nejoblíbenější. Lze jím vytvořit obrovské dechberoucí obrazy, ale nechávají si jej udělat i lidé toužící pouze po zvěčnění pro ně důležitého data či jména svého druha nebo dítěte. Jeho vytvoření netrvá tak dlouhou dobu jako vytvoření barevného tetování a zaplatíte za něj výrazně méně.

K barevnému tetování se nejčastěji uchylují lidé, kteří k tomuto trendu již zahořeli láskou. Barevný motiv často bývá promyšlený a nese s sebou hlubší myšlenku, protože obrazy, jež vyžadují barvu, jsou často složitějším symbolem se starou tradicí a jasným poselstvím. Jeho vytvoření bere podstatně více času než tetování černobílé a logicky si za něj připlatíte.

Tetování bílým inkoustem se hodí zejména pro lidi se světlou kůží, protože na nich nejvíce vynikne. Jeho výhodou je, že je velmi nenápadné a působí elegantně. Mohou si tak jeho krásu vychutnat i lidé, kteří se stydí nosit tetování černé nebo barevné. Bílý inkoust je však více agresivní než ostatní a nese s sebou vyšší riziko alergických reakcí.

Protože je tetování zásah do těla, během kterého do kůže vnášíme různé látky, které do ní nepatří, může způsobit řadu onemocnění. Nejčastějším rizikem bývá infekce, ke které dochází kvůli nedostatečné hygieně během práce. Tetování by se také nemělo provádět přes mateřská znaménka kvůli riziku rakoviny kůže. V neposlední řadě může též dojít k přenosu pohlavních nemocí. Vždy proto dbejte na důkladný výběr renomovaného salónu a během práce kontrolujte tatéra, zda dodržuje hygienické přepisy. Je-li vám něco podezřelé, neváhejte se okamžitě zeptat.

Téměř bezrizikový způsob tetování je nanášení henny. Jeho jasnou výhodou je, že vám nevydrží celý život a po čase se z kůže vymyje. „Henna“, s níž se můžete setkat na poutích nebo koupalištích, nemá se skutečnou hennou zdaleka nic společného. Henna je ve skutečnosti rostlina z Asie s barvicími účinky. Protože jde pouze o rostlinné barvivo, nedocílíte černé barvy, ale pouze tmavě hnědé. Své dočasné ozdoby se ale zbavíte za 2-5 týdnů.

Na oblíbenosti nabírá též piercing, jehož název byl odvozen od anglického „pierce“ – propíchnout. Je znám již od roku 5000 před naším letopočtem a setrval až do dnešní doby, kdy se jím zdobí zejména mladí lidé. Oblíbenými zdobenými částmi těla jsou například pupík, nos, obočí, jazyk nebo brada, mnozí se ale odhodlali k mnohem bolestivějším místům, jako jsou bradavky nebo pohlavní orgány. Zajímavým a praktickým ozdobením je také propíchnutí v oblasti kořene nosu, na které je možné přimontovat skla z brýlí. Rozhodně pak snadno nespadnou. Než se však rozhodnete nechat si některou svou část těla propíchnout, zkuste si zakoupit falešný piercing. Nejčastěji funguje na principu magnetů, které přitahují dvě části k sobě.

Odnoží piercingu jsou expandery, plugy a tunely. Tyto ozdoby se nosí v uších. Pro každou z nich je nejprve třeba nechat si v ušním lalůčku (případně po důkladném zvážení rizik v jiné části ucha) udělat dírku jako pro nošení obyčejné náušnice. Ta se pak pomocí expanderu (česky roztahováku) roztahuje na stále větší a větší díru. Někteří u roztahováku zůstávají, je totiž nápadný a lze jej vytvarovat do různých kreativních tvarů a všech barevných kombinací. Majitelé velkých dírek se však častěji chlubí plugem nebo tunelem. Plug bývá vyroben ze dřeva, kovu nebo plastu a jedná se o doplněk nejčastěji tvaru válce, na jehož podstavách bývají různé motivy, jež jsou po nasazení do ucha vidět. Tunel se podobá obyčejné trubce a jeho kraje bývají zdobeny, nejčastěji například třpytivými kamínky.

Mnoho lidí, zejména žen, zatoužilo během svého života po jiné barvě očí. Zajímá vás, jak byste vypadali s pomněnkově modrými nebo zelenými duhovkami? Pak můžete vyzkoušet barevné oční čočky. Zakoupit si je můžete v nejrůznějších barevných provedeních, nemusíte se však držet klasických odstínů a můžete překvapit své známé třeba růžovou nebo žlutou. Na maškarním bále jistě oslníte rudýma očima a krvavými ústy. Jejich cena se pohybuje od 200 Kč za nekvalitní kusy určených pro jedno použití k několika tisícům za kvalitní výrobky určené pro pravidelnější nošení.

Za zásadní změny ve tvarování těla v dnes vděčíme plastické chirurgii. Od jednoduchých zákroků prováděných v kosmetických studiích se její repertoár táhne až po náročné operace jako úprava pohlavních orgánů. Mnoho operací stojí spoustu peněz a nese s sebou velká zdravotní rizika. Nejznámějším základním zákrokem je aplikace botulotoxinu, který dočasně vyhlazuje vrásky a zabraňuje pocení. Mezi oblíbené zákroky se řadí aplikace prsních implantátů ženám, jež nejsou spokojeny se svou velikostí ňader. Do popředí se dostává též operace, během které vám lékaři odeberou tuk z oblastí, kde ho máte nadbytek, a přenesou jej do míst, kde je naopak jeho nedostatek (například poprsí nebo zadeček). Než se však rozhodnete pro jakoukoliv operaci, zvažte, zda ji skutečně potřebujete a nelze-li kýženého výsledku dosáhnout šetrnějšími přírodními metodami nebo pouhým denním cvičením.

Pokud vás některý z alternativních způsobů vylepšení těla zaujal, zjistěte si o něm více informací, než si jej necháte vytvořit. Často s sebou nese nevratná zdravotní rizika a s některými ozdobami dnešní společnost stále ještě zcela nesouhlasí. Máte-li však nějakou jedinečnou dekoraci, pak ji noste s radostí a zdravým sebevědomím. Nezapomínejte však, že by se měla hodit k vaší celkové image a stylu života.

sponzorované odkazy

Kategorie vzorů
Články o tetování

Tetování hennou nebo inkoustem
Je tetování jen fenoménem?
Tetování jako módní trend dneška
Vše o tetování
Co je to tetování
Alternativní zdobení těla
Jak vybrat tetování a tetovací salon
Jakuza a tetování
Jak se vyhnout problémům při tetování
Keltské tetování
Rizika tetování
Metody tetování v dávné minulosti
Čínské tetování
Ostranění tetování
Kmenová tetování

Tetování

Tetování je rozšířené po celém světě. Pradávným otcem této techniky byl japonský kmen Ainu. Nicméně velkého rozmachu se tetování dostalo díky Polynésanům a několika kmenům na Filipínách, Borneu, z Afriky, Evropy, Severní Ameriky, Kambodže a Číny. Ikdyž kolem tetování panuje mnoho tabu, je v současné době velmi oblíbené. V dnešní mladé generaci má tetování zhruba 25% lidí.